Mieszkając w dużych miastach siłą rzecz musi być naprawdę dużo rozlicznych obiektów mieszkalnych. Nie ma innej opcji, aby ludzie znaleźli jakieś zakwaterowanie, miejsca pracy czy też punkty usługowe bez których nikt nie wyobraża sobie dzisiaj życia. Nie jest to możliwe chociażby z tego względu, ze nastąpił w dziejach ludzkości tak silny postęp, że ludzie po prostu do wszelako rozumianych wygód i miejskiego, zabieganego stylu życia są przyzwyczajeni. Niemniej jednak na tych inwestycjach budowlanych, a co za tym idzie na wznoszeniu wieżowców, wielkich biurowców, kolejnych ciekawych designersko budynków architektury traci otaczające nas środowisko naturalne.
Żeby stworzyć plac budowy, trzeba przede wszystkim zniszczyć zieleń, która był na danej działce. Ponadto korzystanie z rozmaitych specjalistycznych urządzeń ale także i z wielorakich substancji chemicznych stosowanych na co dzień w dziedzinie budownictwa sprawia jeszcze dodatkowo, że zanieczyszczone jest powietrze i gleba. Z jednej strony plusy w postaci dynamicznego rozwoju, z drugiej natomiast niszczenie przyrody.
Warto jednakże pamiętać, że skoro już i tak następuje Osłony silnika poprzez postępującą urbanizację w pewnym sensie degradacja natury, warto byłoby zrezygnować chociażby z naszych osobistych złych nawyków w codziennym funkcjonowaniu, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość powietrza, marnotrawienie wody czy wiele innych form znieczyszczeń. A zatem nie zapominajmy o tym, że nasze stałe przyzwyczajenia w zakresie ochrony środowiska mogą w znaczącym stopniu przyczynić się do poprawy stanu natury nas otaczającej.
Wiele osób wychodzi z mylnego założenia – dlaczego przykładowo sortować śmieci mam ja, skoro wszyscy inni tego nie robią. Gdyby każdy zmienił swoje nawyki, popatrzył na to aby indywidualnie dorzucić do kwestii ochrony środowiska małą cząstkę pozytywnych przyzwyczajeń sukces byłby ogromny a skali problemu jaki jest na dziś dzień nie byłoby ż tak dużej. Jako osobiste nawyki, które mogą być zmienione warto zaliczyć przykuwanie uwagi do sortowania śmieci, segregowania ich zgodnie z narzuconymi już jakiś czas temu normami unijnymi, niemarnotrawienie zbyt dużych ilości wody, nie śmiecenie, przykuwanie większej wagi do tego, jakiego rodzaju produkty kupujemy.